ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ LASTİKLER GERİ DÖNÜŞÜME

Antakya Belediyesi çevre temizliğini koruma konusunda gösterdiği hassasiyet ile denetimlerine devam ediyor. Çevre Denetim Birimi ekipleri tarafından Antakya’da faaliyet gösteren Ömrünü Tamamlamış Lastik üreticileri, atık lastikler ve çevre sağlığı önlemleri için denetlendi.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre; denetleme faaliyetlerinde özellikle atık lastiklerin nerede muhafaza edildiklerine dikkat edildi. Antakya Belediyesi yaptığı açıklamanın devamında şunlara yer verdi; “Ömrünü tamamlamış lastikler kontrolsüzce çevreye bırakıldığında toprağı, suyu ve havayı kirlettiğine dikkat çekilen denetimlerde, bünyesinde kimyasal maddeler barındıran lastiklerin geri dönüşüme bırakılmadığı takdirde geleceğimiz için nasıl bir tehdit oluşturacağı üreticilere tek tek anlatıldı. Ömrünü tamamlayan lastiklerin lisanslı ÖTL (Ömrünü Tamamlamış Lastik) geri dönüşüm firmalarına teslim edilmesi gerektiği hatırlatıldı.

Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Zararlarına ilişkin yapılan açıklamada; şu bilgilere yer verildi: "Atık lastikler kontrolsüz yangınlara sebep olmaktadır. Yüksek yağ içeriği nedeniyle lastik yangınları aylarca sürmekte ve atmosfere yüksek miktarda zararlı bileşikler yaymaktadırlar. Lastik yangınları hava, toprak ve su kirliliği yaratmaktadır. Atık lastikler, yağmurdan sonra içlerinde su barındırdığından, sivrisineklerin yaşamasına ve çoğalmasına uygun bir ortam yaratmaktadır. Lastik yığınaklarında üreyen sivrisinek haşereler, bulaşıcı salgın hastalıkların yayılmasına neden olmaktadır. Yetkisiz kişiler/firmalarca taşınamaz."

Ömrünü Tamamlayan Lastikler Çöp Değildir

Faydalı ömrünü tamamlamış araçtan sökülen lastiklerin kontrolsüzce alıcı ortama bırakıldığında toprağı, suyu ve havayı kirlettiğine de dikkat çeken yetkililer, "Bünyesinde kimyasal maddeler bulunduran bu lastikler çevreyi tehdit etmektedir. Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin (ÖTL) hangi sebeple olursa olsun vadi ve çukurlarda dolgu malzemesi olarak kullanılması, katı atık depolama tesislerine kabulü ve depolanması, ısınmada kullanılması ve yakılması kesinlikle yasaktır. ÖTL’nin geri kazanımı esastır” denildi.

Top