Başkan Güven: Arsuz daha iyi konumlara gelecek

Arsuz'daki Mahalle Muhtarlarıyla bir araya gelen Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Arsuz'un doğru stratejik hamlelerle daha iyi konumlara geleceğini söyledi.

Arsuz Hüyük Mahallesinde bulunan Şami Otelde düzenlenen Muhtarlar Toplantısına; Belediye Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve Mahalle Muhtarları katıldı. Toplantıda Mahalle muhtarları çeşitli taleplerini dile getirirken, Arsuzlu Muhtarların yerel yönetimde çözüm ortakları olduklarını ifade eden Başkan Dr. Asaf Güven, halka en yakın olanların öncelikli olarak muhtarlar olduğunu akabinde de belediyelerin geldiğini ve bu bağlamda belediyeler ile muhtarların birlikte hareket etmek zorunda olduklarının altını çizdi. Birlikte hareket edip, çözüm odaklı düşünmenin Arsuz’u diğer ilçeler arasında daha fazla ön plana çıkaracağını söyleyen Başkan Güven, Arsuz’un en yakın zamanda hak ettiği noktaya geleceğine inandığını vurguladı.

Arsuz Belediyesinin imkânları dâhilinde hizmet sürelerini en iyi şekilde değerlendireceklerini ifade eden Başkan Asaf Güven, konuşmasına şu şekilde devam etti, “Klasik Belediyecilik anlayışında yer alan; yol, su ve elektrik gibi sorun ve hizmet çözümleri günümüzdeki belediyeler için geri de kalsa da 2014’te yeni kurulan Arsuz ilçemiz için hala bir problem. Ve bizler bu problemlere yönelik hizmetler ile çözümler konusunda çaba göstermekle birlikte gibi günümüz Çağdaş Belediyecilik çizgisinde de yol kat etmeye çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana dile getirdiğimiz Arsuz’un 2T başlığındaki Tarım ve Turizm alanlarıyla ön plana çıkması konusunda birçok çalışma yürütmekle birlikte çalışmalarımıza da bu doğrultuda devam ediyoruz. Muhtarlarımız gibi şehrimizin birçok dinamiğiyle doğru stratejik hamlelerle Arsuz’umuzun birçok il ve ilçelerden daha iyi konumlara geleceğine inanıyorum ki ve bu hepimizin elbirliğiyle gerçekleşecektir."

Göreve geldiklerinden bu yana ilçenin birçok mahallesinde hizmet yaparken, birçok hizmetin de eksik kaldıklarının farkında olduklarını ifade eden Başkan Güven, "Muhtarlarımızın hepsini seviyoruz, muhtarlarımız ile birlikte bu hizmetleri de sabırla ve elbirliğiyle hayata geçireceğimize yürekten inanıyorum. Mahallecilik kavramlarından uzaklaşarak hayata geçirdiğimiz ve geçireceğimiz hizmetlerin sahiplenilmesinde ‘Hepimize yapıldı’ anlayışıyla hareket edildiği müddetçe şehrimizin bir bütün kalkınmasını çok daha kolay sağlayacağız” dedi.

Hedef; Tarım ve Turizm

İlk hedeflerinin arasında Arsuz’u tozdan, topraktan, çamurdan ve çukurdan kurtarmak olduklarını vurgulayan Başkan Asaf Güven, bu konuda verdikleri çabada ısrarcı olduklarını ifade ederek, şehrin birçok noktasında asfalt ve parke çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Başkan Güven; “Bir diğer hedefimiz olan 'Daha Temiz Bir Arsuz' için Karaağaç ve Nardüzü bölgemizden sonra ilçe merkezimiz için de Envitec ile anlaşarak, şehrimizi temiz tutmak için de var olan ısrarımızı ve çabamızı sürdürüyoruz. Bu hizmetlere ek olarak bir takım projelerimiz de mevcut. Gözcüler Mahallesi Futbol Sahası ile Kapalı Spor Salonu, Karaağaç Mahallesi Sahil Yürüyüş Yolu, Arsuz Çevre Yolu yapacağımız çalışmalardan sadece birkaçı. Tarımsal faaliyetleri yakından ilgilendiren ve Belediyemizin öncülük ederek kurulumunu sağladığı Kadın Girişim Kooperatifi ile Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde çok güzel gelişmeler de yaşanmakta. Arpaderesi Mahallemizde bulunan belediyemize ait arazilerde kadın kardeşlerimiz üretiyor, biçiyor ve satıyor. Bu konuda bazı büyük firmalarla temas halindeyiz.  Karaağaç Semt Pazarı gibi birkaç noktada kuracağımız Güneş Enerjisi Panelleri ile ciddi bir tasarruf elde ederek nice projelere kaynak sağlayacağız. İlçe turizmine birebir katkı sağlayacak projelerimiz arasında Kutsal Havariler Kilisemize ilçe turizmine kazandırmayı planlıyoruz. Ayrıca Gözcüler Plajımızda yer alan arazimiz üzerine de Çadır ve Kamp projesi ihale aşamasında ve önemlisi ise Gözcüler-Gökmeydan ve Merkez Mahallemiz arasında Bisiklet Yolu Projemiz ile de şehrimizi trafik yoğunluğundan arındırmış olacağız” dedi. 

Başkan Güven’in konuşmasının ardından talep ve önerilerini sıralayan muhtarlar arasında yer alan Akçalı Mahalle Muhtarı Süleyman Uyar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ve temsilcilerinin bulunmasını ve katkı sağlamasını istedi. Gökmeydan Mahalle Muhtarı Eşref Karayün ise tüm mahallelere eşit hizmet götürülmesi ve Gökmeydan’a daha fazla hizmet verilmesi gerektiği hususunda eleştirilerde bulunurken, Tülek Muhtarı İsa Başeğmez ise tüm mahallerin aynı anda hizmet almasının mümkün olmamakla birlikte süreç içerisinde sabredip bekleyerek sonuçta gerekli olan hizmetlerin yapılmasından dolayı Başkan Güven’e teşekkür etti. 

 

Top