reklam1

 

reklam1

HABERLER

AK Parti'den Başkan Çolak'a Disiplin Yolu

31 Mart Mahalli İdareler Seçiminde AK Partili Hassa Beledye Başkanı Selahattin Çolak'ın, Hatay'da yaşayan Alevi yurttaşlara yönelik sözleri kısa sürede tepkiyle karşılandı.

111111111111111111111111111111111111 1 740x420 1.jpg

AK Parti Hatay İl Başkanı Dr. Mustafa Erdoğan, Hassa Belediye Başkanlığına seçilen Selahattin Çolak'ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımdan duyduğu üzüntüyü ifade ederek, Başkan Çolak'ın disiplin kuruluna sevk edildiğini duyurdu.

AK Parti İl Başkanı Erdoğan paylaştığı mesajda, "Hassa Belediye Başkanı Selahattin Çolak, Hassa ilçesinde yaptığı konuşma esnasında sarfettiği ifadeler nedeniyle partimiz tarafından disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da AK Parti olarak; toplumumuzun her kesimini kucaklayan siyaset anlayışımizdan ve dilimizden asla taviz veremeyeceğimizi ifade eder, Hatay'ımızın kadim hoşgörü ve kardeşlik iklimini hassasiyetle koruyacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla bldiririz" ifadesine ver verdi.

2024 04 02 5

Çolak: Yarın Bir Gün Hesaplaşacağız

Hassa Belediye Başkanı Çolak'ın ilçede yaptığı konuşmada; “Hatay Büyük Şehir gitti geldi, gitti geldi. Samandağ, Arsuz ve Defne onlar blok gidiyor. İçimizde de Samandağlı  var. Onlara da yazıklar olsun. Küçük küçük hesap pesinde koşanlar, sözde milliyetçi muhafazakar olanlar; biz milliyetçi muhafazakarlar insanlar olarak, Samandağ'ın Alevisi  afedersin blok gidiyor. Nerdeyse yüzde yüz. Sadece ve sadece kendi çıkar ve menfaatini düşünenler, sanmayın ki sizin hakkınızı ve hukukunuzu koruyorlar. Yok. Bazı küçük hesap peşinde koşanlar, onlarla. Yarın bir gün hesaplaşacağız."

ASiDER: Taviz Vermeyeceğiz

Çolak'ın açıklamasının ardından Antakya İnsani değerleri önde tutan tüm kamuoyuna açıklamada bulunan Samandağ-Antakya ve İskenderun İlçeleri Kültür, Yardımlaşma, Dayanışma ve Çevre Gönülleleri Derneği (ASİDER) Yönetim Kurulu, Hassa Belediye Başkanı seçilen Salahattin Çolak'ın hadsiz, ırkçı, mezhepçi, bölücü açıklama yaptığını ifade etti.

Kadim Kent Antakya’nın evlatları olarak; Hatay'ın her renginden insanımızın Asrın Felaketini yaşadığına işaret eden ASİDER Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Usluoğlu, "Hassa’dan Samandağ’a, Kırıkhan’dan İskenderun’a, Antakya’dan Defne’ye, Hatay’ın her yerinden on binlerce canımızı insanımızı toprağa vermişken, yaşam alanlarımız yok olmuş, milli servette kayıplarımız, şehirlerimiz alt üst olmuşken bile, büyük bir dayanışma ve birlik içinde bir birimize sahip çıkmış, nefesimiz yettiğince ve yüreğimiz ile gerekli özveri ve emeği göstererek yaralarımızı sarmaya çalıştık. 28 Mayıs 2023 Genel Seçimler öncesi Dörtyol ilçemizde hadsiz bir emekli din öğretmeni(?) Ergüder Aksoy’ın yaptığı açıklamanın  ardından, bugün Hassa Belediye Başkanı seçilen zatın hadsiz açıklamaları bize, ülkemizde ve memleketimizde zihniyet değişiminin ne kadar elzem olduğunu göstermektedir. Hatay gibi misafirperverliği, kardeşliği ve birlikteliği ifade eden bin yıllar ile harmanlanmış ortak yaşam kültürümüzden nasibini alamamış, Kadim Antakya’nın evladı olamayan bu zihniyetin sahibine derhal gerekli işlemler yapılarak, hukuk karşısında hesap vermelidir" dedi.

images

"Bu zat kimden ve nasıl hesap soracakmış, tüm kamuoyu önünde ifade vermelidir" diyerek, açıklamasını devam ettiren Usluoğlu, şunları da söyledi: "Öyle geçiştirmeli bir özür açıklaması  ile ne Hatay insanımız ne de hukuk yetinmemelidir. Bu zat için AK Parti de gerekli işlem yapmalı ve savcılar gerekli süreci başlatmalıdır."

Kamuoyuna yaptığı açıklamada; 'Samandağ Alevisi afedersiniz' ifadesinin ne anlama geldiğinin yanıtlanmasını da isteyen Usluoğlu, açıklamasını şöyle tamamladı: "İnsanlıktan nasibini alamamış bu zat, Hatay’ın herhangi bir yerinden olabilir. Ama asla Kadim Kent Antakya’nın bin yıllar ile harmanlanmış ve dünyaya model olabilecek, ortak yaşam kültürünün bir bireyi  olamaz..! Yarın Hatay Büyük Şehir Meclisinde görev alacak bu zatın, memlekete, memleketin insanına  hangi zihniyetle ve hizmet anlayışı ile yaklaşacağı ortadadır. Derhal yasal süreç başlatılarak, Kadim kentimizin bu yaralı halinde, fitne çıkarılmasına sebebiyet verecek açıklamaları karşısında cezandırılarak, görevinden el çektirilsin…! Bu zihniyete ve bu zatın açıklamalarına rağmen, Hatay/ Kadim Kent Antakya’nın birlik, beraberlik ve ortak yaşam kültüründen taviz vermeyeceğinden eminiz..!"