reklam1

 

reklam1

HABERLER

CHP, HATAY SONUCUNUN DEĞİŞMESİNDEN UMUTLU

31 Mart Mahalli Seçim sonuçlarına genel merkez düzeyinde itiraz eden CHP heyeti, 10 milletvekili ile birlikte itiraz sonuçlanıncaya kadar Hatay'dan ayrılmayacaklarını ve süreci takip edeceklerini belirttiler.

AA 20240402 34161785 34161782 CHP HATAY BUYUKSEHIR BELEDIYE BASKANLIGI SECIMI SONUCLARINA ITIRAZ ETTI

Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonuçlarına itiraz ettiklerini ifade eden CHP Genel Başkan Gökçe Gökşen Hatay'ın deprem yaralarının sarıldığı ve yeniden varoluş dönemi yaşayan Hatay'ın kendileri için önemli olduğuna işaret ederek, "Henüz işin başındayız. Ancak ilk günden itibaren 9300 olan fark 3287'e kadar düştüğünü kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Gökçe Gökçen ve Murat Bakan ile milletvekilleri, avukatlar ve partililerden oluşan heyet, İl Seçim Kuruluna giderek itiraz dilekçesi sundu.

Gökçen, itiraz başvurusunun ardından gazetecilere, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in görevlendirmesiyle Hatay'a geldiklerini söyledi.

Süreci yakından takip ettiklerini belirten Gökçen, şöyle konuştu:

"Hatay halkının iradesinin sandığa nasıl girdiyse sandıktan o şekilde çıkabilmesi ve aynı zamanda itirazların sürmesi, doğru yapılması, verilerin hepsinin doğru analiz edilmesi bizim için önemli. İtiraz süreci devam eden bir süreç ama şimdiye kadar partili avukatlarımız, il örgütümüz, ilçe örgütlerimiz ve milletvekillerimiz süreci yakından takip ederek bütün başvurularını yaptılar ve yapmaya devam edecekler. İtiraz süreci boyunca biz bu başvuruların hepsini takip etmeye devam edeceğiz."

İtirazlar sonucunda oy dağılımında değişiklik yaşandığını ifade eden Gökçen, "3 bin 900'lerden gelen bir fark, itirazlarımız sonucunda 3 bin 287'ye kadar düşmüş durumda. Hatay'da bir oyun bile ortadan kaldırılmasına, çöpe gitmesine, hukuksuzlukla, usulsüzlükle ya da söylendiği gibi soru işaretleriyle ve şüpheyle karşıladığımız valinin 'görevimizin başındayız' fotoğrafında olduğu gibi bazı korkutmalarla, bazı yıldırma çalışmalarıyla, Hatay'ın iradesinin bir şekilde gasbedilmesine asla izin vermeyeceğiz" dedi.

AA 20240402 34161785 34161784 CHP HATAY BUYUKSEHIR BELEDIYE BASKANLIGI SECIMI SONUCLARINA ITIRAZ ETTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan da partisinin ülke genelinde seçim zaferi yaşadığını, bunu Hatay'la taçlandırmak istediklerini dile getirdi.

Hatay seçmeninin iradesine sahip çıkacaklarını belirten Bakan, "Hatay'daki seçmen iradesinin sonuca yansıması noktasında üstümüze düşen vazifeyi yapmaya geldik. Görevli arkadaşlarımız, sandık görevlisi arkadaşlarımız üstüne düşen sorumlulukları yerine getirdi. Elimizde ıslak imzalı tutanaklar var. Tüm hukuki müracaatlarımızı burada hem il hem de ilçe kurullarına yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Burada 10 milletvekiliyiz. Seçim sonucunun değişebileceği düşüncesiyle gerekli itirazları yapmış bulunmaktayız. Burada bazı sandıklarda CHP’ye oy çıkmadığı, bazı usulsüzler olabileceğini ortaya koyuyoruz. 15 ilçede itirazımız var. Hukuki süreci genel merkez adına sonuna kadar sürdüreceğiz. CHP gerekeni yapmak için çalışıyor. Sonucun değişebileceğinden umutluyuz" ifadelerini kullandı.

Bir oyun bile kendileri için önemli olduğunu ve Hatay halkının sandıktaki iradesini yansıtması açısından mücadele ettiklerini ifade eden CHP Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki de süreci titizlikle izleyeceklerini kaydetti.

Kesin olmayan sonuçlara göre Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığını Cumhur İttifakı adayı Mehmet Öntürk kazanmıştı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Lütfü Savaş ise seçim sonuçlarına itiraz edeceklerini açıklamıştı.