reklam1

 

reklam1

HABERLER

BM HATAY KOORDİNASYON MERKEZİ AÇILDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Birleşmiş Milletler(BM) UNDP, Birleşik Krallık (UK) Büyükelçiliğinin ortak çalışması ve destekleriyle Hatay'da yapılan “Kadın, Engelli ve Yaşlı Koordinasyon Merkezi” törenle açıldı. 

2c9eb92a 3e0e 428b aa14 924403a25cfd

Antakya HBB Expo Yerleşkesi karşısında kurulan merkezin açılış törenine; Hatay Büyükşehir Belediyesi Doç. Dr. Lütfü Savaş, BM Kalkınma Programı Mukim Temsilcisi Loisa Vinton, UK Türkiye Büyükelçiliği Görev Başkan Vekili Wendy Wyer, Kamer Vakfı temsilcileri, Büyükşehir yetkilileri ve CHP Antakya Belediye Başkan Adayı Dr. Hüseyin Aksoy da katıldı.

Açılan tesisin kadınlara, çocuklara yaşlı ve engellilere hayırlı olması temennisinde bulunan HBB Başkanı Savaş, “Birleşmiş Milletler İngiltere Krallığı’nın ekonomik desteğiyle, Kamer Vakfı’nın 3 yıl boyunca buraya hem fizyoterapi hem psikolojik hem hukuksal destek hem de farklılığı arttırmak için yapacakları birçok projeyle birlikte hayat bulan bu müessesemiz, hem engellilerimize hem kadınlarımıza hem de yaşlılarımıza hayırlı uğurlu olsun. Yaşam boyu her insan her an dezavantajlı duruma düşebilir. Tesise katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim” dedi. 

dba5e2d0 cdc5 4292 8860 f955e134dcc2

SAVAŞ: HATAY, CANLANMAYA BAŞLADI

Özellikle kadınların desteklenmesi gerektiği üzerinde duran Savaş: “Tam yıkılmışız, dedikten sonra bize uzanan eller, atılan adımlar yavaş yavaş Hatay’ı yeşertmeye, tekrar canlandırmaya başladı. Tesiste yaşlı, çocuk, kadın, engelli destek birimi odalarıyla birlikte danışanlara; uzmanlar tarafından psiko-sosyal danışmanlık, rehberlik, bilgilendirme ve yönlendirme hizmetleri verilecek. Ben tekrar Hatay adına bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Aynı zamanda da buradan faydalanacak bütün insanlarımıza güzel günler geçirmesini, ihtiyaçlarının azalmasını, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmelerini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

8917740c 5483 41ee aa17 ce00750a56b3

VINTON: HATAY’A YİNE GELECEĞİZ

Louisa Vınton da konuşmasında, “Hatay’a depremden önce de defalarca gelerek birçok projeyi gerçekleştirdik. 6 Şubat’ta Hatay’ın acısını da paylaştık. Kimseyi geride bırakmama felsefemizle bu merkez, özellikle depremden sonra da gerçekten yardıma, özel desteğe ihtiyacı olan en kırılgan gruplara hizmet edecek bir merkez olacak. Merkezi ziyaret etmek için Hatay’a yine geleceğiz” ifadelerine yer verdi.

57f81dd1 cf83 4523 9486 7a29ceacf2ba

WYER: YARDIMA İHTİYACINIZ OLDUĞUNUN DA FARKINDAYIM

Göreve yeni başladığını ve Hatay’a ilk ziyaretini yaptığını aktaran Wendy Wyer de: “Geçen yıl şubat ayında yaşanan 2 yıkıcı depremin ardından ne kadar büyük bir yıkımla karşı karşıya olduğunuzu, ne kadar büyük bir insani yardıma ihtiyacınız olduğunun da farkındayım. Depremin izlerini, depremin yarattığı yıkımı gözlerimle bizzat ilk kez gördüm ve bu bende inanılmaz bir üzüntü yarattı ama aynı zamanda bugün burada geleceğe yönelik bir adımın parçası olarak yine sizlerle birlikteyiz” dedi.

ba030305 3881 4acb ae74 154895553469

HBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde yer alan Koordinasyon Merkezine Büyükşehir Belediyesi, yer tahsisinde bulunarak çevre düzenlemesi ve her türlü alt ve üstyapı hizmetleriyle katkı sağladı. 307 metrekare kapalı prefabrik yapıdan oluşan tesiste yaşlı, çocuk, kadın, engelli destek birimi odalarıyla birlikte danışanlara; HBB’nin uzmanları tarafından psiko-sosyal danışmanlık, rehberlik, bilgilendirme ve yönlendirme hizmetleri verilecek.

Çocuklar için sanat atölyesi ve açık hava oyun alanlarının yer aldığı Koordinasyon Merkezinde ekonomik durumu yetersiz engellilere ayni ve nakdi yardımlar da yapılacak.

8129c81a 1847 4b03 8093 1b80cb57803b