reklam1

 

reklam1

HABERLER

BAŞKAN SAVAŞ, İKTİDARIN ŞEHRE HİZMET GELMEZ ALGISI, HALKIN İRADESİNE SAYGISIZLIK

Yerel seçimlerin yaklaşması üzerine ktidar partisinin büyükşehir başkanının iktidar partisinden olmaması durumunda hizmet gelmez algısının oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, iktidara mensup ilçe belediyelerinin hangi hizmetleri yerine getirdğinin sorgulanmasını istedi.

0bf532e9 cb73 487e b23c 3694cceef643

Samandağ ilçesinde; Kapısuyu, Vakıflı, Hıdırbey, Yoğunoluk, Eriklikuyu, Mızraklı ve Uzunbağ Mahallesi muhtarları ve vatandaşları ile bir araya gelen Başkan Savaş, son 3-4 aydır özellikle depremin yıkıcı etkisinin daha fazla olduğu bölgeleri siyaset için değil, hayata tutunmaya ve Hatay’ın yeniden varoluşuna katkı sağlayan vatandaşların, esnafın ve çiftçinin sıkıntılarını çözmek için ziyaret ettiklerini vurguladı. 

"HBB Başkanı iktidar partisinden olsun yoksa şehre hizmet gelmez’’ söylentisinin yaygınlaştırılarak bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirten Savaş, Hatay’da şu anda zaten belediyelerin çoğunluğunun yıllardır iktidar partili belediye başkanları tarafından yönetildiğini hatırlattı. 

ec0920cf 6bc9 4073 ac34 b91a6440c6a7

Başkan Savaş, “Onlar bu ilçelerimize hiçbir şey yapmamışlar. Bizim ödediğimiz vergilerin karşılığını bize fitre zekât gibi göndermişler. Buna bile ses çıkarmamışlar. Antakya Belediyesi 9 yıl boyunca bir kentsel dönüşümü bile beceremedi. Bu iktidara teslim edilen her yer felç olmaya mahkûm, bunu açıkça görüyoruz” dedi. 

211bf740 0b6e 4b4c 8703 1fe001dd61eb

BİZE İZİN YOK AMA TAŞ OCAKLARINA VAR

Son dönemlerde Hatay’da maden ocakları, taş ocakları, deniz dolgusu gibi birçok işletmenin başvurularına “ÇED raporuna gerek yoktur” denildiğini hatırlatan Savaş şunları söyledi: ‘’Bu iktidar bize yıllarca çöp sahasının genişletilmesi için yaban hayatını koruma gerekçesiyle izin vermedi. Oysa şimdi bizim çöp için genişletmek üzere izin istediğimiz alanlara taş ocağı izinleri verildi. Demek ki bu konularda politik düşünmemek gerekirmiş. Neden bu zamana kadar bize şaşı bakılarak büyükşehrin ‘çöp depolama alanı’nın genişletilmesine müsaade edilmedi? Bize izin yok ama taş ocaklarına var. Hatta güçlü insanlar, ÇED raporu olmadan denizi de doldurdu, ormanı da yok etti, sanayi alanına da işgal etti. Tüm dünya, insan sağlığına ve çevreye daha fazla önem verirken bizde ise kararlar bu kadar kolay alınmamalı’’ dedi.

7c9f5222 fa17 41bc ad2d f01080b964f7

77 PROJEYİ DÜNYA BANKASINA SUNDUK

Depremin sadece yeryüzünde değil, yeraltında da büyük hasarlara yol açtığını söyleyen Savaş, “Hatay’ın her noktası için hazırladığımız, 1 milyar 303 milyonluk 77 tane projeyi Dünya Bankasına sunduk. Buradan gelecek krediyi şehrimizin altyapısından üstyapısına kadar ihtiyaç duyulan alanlarda kullanacağız. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına deprem illeri arasından en fazla proje veren biziz. Çünkü biz yıllardır şehrimizin tamamı için projeler hazırlıyoruz” ifadesinde bulundu.

3cae943e bf20 4867 b168 6925cfd576b7

İller Bankasına 3-4 yıl önce verilen projeleri, acil ihtiyaç özelliklerine göre belli bir sıraya koyduklarını aktaran Savaş, “Kurumdan, tarafımıza olumlu sonuçlar verildiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız. Şu bir gerçek ki Hatay daha yeni, büyükşehir belediyesi oldu. Şehrin çok fazla altyapıya ihtiyacı var. Hatay ‘özel afet bölgesi’ ilan edilirse destekler artar diye düşünüyorum. Hükümet tarafından inşa edilen konutlar ihtiyacın çok altında. Yurt dışından gelenler, Hataylıların arsa veya konut hisselerini yok pahasına satın alıyor. O nedenle hükümetin her alanda maliyet artışlarını kontrol etmesi gerekir” diyerek, HBB'nin yaptığı projeleri de aktardı. 

d6b932bc 4605 4f38 a135 63f259ad7581