reklam1

 

reklam1

HABERLER

Rende: Hayatın Normale Dönmesi Az Hasarlı Yapıların Onarımına Bağlı

TOSYÖV Hatay Destekleme Derneği Başkanı Tahsin Rende, 6 Şubat depremlerinde yıkımın en cddi yaşandığı Antakya'nın en kolay ayağa kaldırabilmenin az hasarlı binaların onarımına imkan tanınması ile mümkün olacağını söyledi. 

News 655b66c911e6b.jpg

6 Şubat depreminin ardından Hatay halkını sarmalayan hüznü hatırlatarak, sosyal medya üzernden yaptığı paylaşımda Rende, "Depresyon ve travmatik zihinsel yorgunluğu üzerimizden kısmen atmamızın ardından, Hatay'ı nasıl ayağa kaldırabilir, eski güzel günleri nasıl geri getirebiliriz mevzusu üzerine kafa yormaya başladık. Merkez ilçesi Antakya ve civarı yerle bir olmuş bir İlin, makro anlamında ayağa kaldırılmasından söz edince, şahsen itiraf edeyim içimi karamsar ve umutsuz dolu duygular sarıyor" görüşüne yer verdi.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin gözlem ve ifadesiyle "Antakya'nın % 90'i yok olmuş" ifadesini de hatırlatan Rende, "Evet merkez ilçe ve komşu ilce Defne çok büyük hasarlar aldı ve buraların topyekun planlanıp yeniden inşaası şüphesiz uzun zaman alacağı muhakkak. Diğer yandan objektifimizi merkezden çevre bölgelere yönlendirdiğimizde şehrin her tarafının aynı şiddetli hasarı almamış olduğunu görüyoruz. Bilindiği gibi fay hattı ve Asi nehrinin uzağında bilhassa yüksek ve dağlık alanlarda bulunan yerleşim alanlarında, örneğin Dursunlu, Aşağı Okçular, Esenbulak gibi mahallelerde hasar durumu %15-20 civarında. Bu tespitten yola çıkarak daha dar kapsamda mikro ölçekte düşünüldüğünde az hasarlı mahallelerin, kısa zamanda ayağa kaldırılmasının çok daha kolay olduğu görülecektir" dedi.
402637097 10230386287778363 4588515850442713898 n
Şehir plancısı olmayıp, uzmanlık alanına da girmediğini belirten Rende, "O sebeple bilgiçlik yapmak niyetinde değilim. Fakat, görünen köy kılavuz da istemez. Dursunlu ve Aşağıokçular'da şehir merkezi gibi önemli bir tahribat görüllmemektedir. Bu mahallelerde enkaz kaldırma çalışmaları neredeyse tamamlanmış gibidir. Elektrik, su ve doğal gaz gibi alt yapının gözden geçirilmesi ve az hasarlı binaların onarılmasıyla göç etmiş mahalle sakinleri, özlem duydukları evlerine kısa zamanda dönüş yaparsa, bu mahallelerde yaşam eski canlılığına kavuşur diye düşünüyorum. Zira bu saydığım bölgelerin, yeni bir planlama beklentisi içerisinde olmadıklarını tahmin ediyorum. Adım adım, kademe kademe" derken, şehrin en kolay ayağa kaldırılabilecek alanlardan başlamanın normal yaşamı kavuştaracağı ve genel bir moral kazındıracağını belirtti.
Rende, "Şehrin ayağa kaldırılması, pozitif düşünceleri ve umutları da güçlendirecektir" dedi.