reklam1

 

reklam1

HABERLER

KKTC Heyetinden Hatay Valisine Ziyaret

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel ve beraberindeki heyet; Hatay Valiliğini ziyaret etti.

2011 2

Heyeti, İskenderun ilçesindeki makamında ağırlayan Hatay Valisi Mustafa Masatlı, KKTc Başbatanı Ünsal Üstel ve beraberindeki heyete 6 Şubat depremlerinde yıkımın en yaşandığı Hatay'la ilgili son durumu hakkında bilgi verdi.

Başbakan Üstel'in eşi Fatma Zerrin Üstel'in yer aldığı heyet, geçmiş olsun dileklerini yineleyerek İskenderun’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdiler.

KKTC olarak, 6 Şubat depreminin acısının hâlâ yaşadıklarını belirterek, böylesi acıların bir kez daha yaşanmaması temennisinde bulunan Başbakan Üstel, depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Üstel görüşmelerde, deprem haberini aldıkları anda Bakanlar Kurulu’nu toplayarak deprem bölgesi için yapılabileceklerin koordine edildiğini anlattı.

KKTC Sivil Savunma Teşkilatı, iş dünyasından insanların iş araçlarıyla ve insan gücüyle deprem bölgesine hızlı bir şekilde gelerek ellerinden gelen katkıyı ortaya koyduklarını ifade eden Başbakan Üstel, "KKTC olarak, imkanlar dahilinde büyük bir seferberlik örneği gösterilerek çalışmalara katkıda bulunduk. Ekonomik örgütlerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızın oluşturduğu Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu hayata geçirildi. Böylece birçok vatandaşımıza barınma imkanı sağlandı” diyerek, KKTC’yi temsilen voleybol müsabakasına katılmak amacıyla aynı tarihlerde Adıyaman’da bulunan Şampiyon Melekler takımından da 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden 24 sporcularının olduğunu ve toplamda da 49 KKTC vatandaşının depremde hayatlarını kaybettiğini belirtti.

2011 3

ÜSTEL: ACIMIZ YASIMIZ BİR

İskenderun Belediyesi Rauf Denktaş Parkı yerleşkesinde, depremde hayatını kaybeden sporcular anısına KKTC’nin katkılarıyla kurulan Şampiyon Melekler Köyü’nü de ziyaret edeceklerini belirten Başbakan Üstel, “Acımız, yasımız birdir. Başımız ne zaman darda olsa Türkiye hep yanımızda olmuştur. Deprem döneminde de biz Türkiye’nin, yani milletimizin, yanında olmaya çalıştık. Elimizden gelen ne varsa yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Talep edilen her türlü ihtiyacı da karşılamaya devletimiz ve milletimizle hazırız” dedi.

Başbakan Ünal Üstel ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Masatlı da 6 Şubat’ta tarihin en büyük felaketinin yaşandığını ifade ederek, “Bu süreçte de yaralarımızı sarmak için bizleri yalnız bırakmayan KKTC devletine ve halkına, ülkemiz ve şehrimiz adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Masatlı ayrıca, 6 Şubat’tan itibaren Devletin tüm imkanlarının seferber edilerek,  yaraların sarılmaya çalışıldığını sözlerine ekledi.