reklam1

 

reklam1

HABERLER

Hatay'da 170 Bin Kişi Konteyner Kentlerinde

Hatay İl AFAD Koordinasyon Toplantısında, 170 bin kişinin konteyner kentlerinde barındığı kaydedildi. 

1711 2

Hatay İl genelinde deprem sonrası yapılan çalışmaların ele alındığı İl AFAD toplantısında, durum değerlendirmesi yapıldı. Toplantının ana gündem maddesini, geçici barınma merkezleri ve buralarda alınacak kış tedbirleri oluşturdu.
İl AFAD Koordinasyon Merkezinde gerçekleştirilen İl AFAD Toplantısına; Hatay Valisi Mustafa Masatlı, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Bakan Danışmanı Dr. Murat Uzunparmak, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ömer Ersever, İl Emniyet Müdürü Kadir Ggökçe, AFAD Daire Başkanı Gökhan Yılmaz, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ekinci ile ilgili kurum müdür ve yetkilileri katıldı.
6 Şubat’tan bugüne öncelikli konulardan biri olan barınma sorununun ivedilikle giderilmesi için Cumhurbaşkanı liderliğinde; Bakanlıklar, Valilik ve ilgili kurumların çalışmaları sonucu Hatay'da çadır kent kalmadığını belirten Vali Masatlı, Hatay'daki çadır kentlerdeki vatandaşların konteyner kentlere nakledildiğini aktardı.
Hedeflenen 202 konteyner kent olduğu, şu an itibarıyla yapımı tamamlanan 173 olan konteyner kentlerde toplam 170 bin vatandaşın barındığının ele alındığı toplantıda, kalıcı konutların yapımında gelinen nokta üzerinde de duruldu.
TOKİ Başkanlığınca il genelinde 33 farklı noktada inşaatı başlayan konut sayısının 32.314 olduğu ve 1 ay içerisinde de 3.159 adet konutun daha ihalesinin yapılarak toplamda 36 bine yakın konuta ulaşılmış olunacağının ifade edildiği toplantıda, Aralık ayında da 5 bine yakın konutun teslim alınarak vatandaşların bu konutlara yerleştirileceği söylendi.
Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün, 14 ilçede ihalesi yapılan 6.847 adet köy evinden 2.514’ünün inşaatına başlandığını, geçtiğimiz haftalarda da Altınözü ve Hassa ilçelerinde 37 adet köy evinin tesliminin gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Masatlı, Aralık sonu itibariyle 244 adet köy evinin kırsalda yaşayan hak sahiplerine teslim edileceğini, Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında da 19 etapta 3.521’i ticarî alan; 16.338’i konut olmak üzere toplam 19.758 adet yapının çalışmalarının başlamış olduğuna işaret etti.
1711 3
KONTEYNER KENTLERDE KIŞ TEDBİRLERİ
İçişleri Bakanlığı’nın 30/11/2022 tarihli ve 2022/4 sayılı “Kış Tedbirleri Genelgesi” gereğince, yaklaşan kış mevsiminde, yerleşim birimlerinde genel hayatı etkileyeceği ve kurumlar arası koordinasyonu gerektirebileceği değerlendirilen toplantıda, il genelinde özellikle Geçici Konaklama Merkezleri’nde alınması gereken tedbirler de masaya yatırıldı. Kurum yetkilileri tarafından kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili gerekli bilgilendirmeler yaparken, kış mevsiminde yaşanabilecek olumsuzluklarda her birimin kendi çalışma alanı ile ilgili alınacak tedbirler de karara bağlandı.
Konteyner kentlerde kış mevsiminde  yaşanabilecek olumsuzlara karşı gerektiğinde; yağmur suyu drenajı, istinat duvarı ve şev taşı uygulaması, çatı bant ve branda uygulaması, topraklama, kaçak akım rolesi, pano eksikliklerinin tamamlanması, GKM’lerde eksik paratonerlerin ve yangın tüplerinin tamamlanması konuları da  ilgili birimlere hatırlatıldı. 
Sorunsuz bir kış geçirilmesi ve vatandaşların en ufak bir mağduriyet yaşamamaları için ilgili kurum yetkililerine sorumluluk alanları dahilinde gerekli talimatlar verilerek toplantı sonlandırıldı.