reklam1

 

reklam1

HABERLER

PAYAS'TA KONUŞAN SAVAŞ: SANDIKLARA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Yaklaşan seçim zamanı çalışmalarını hızlandıran Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Payas’da yoğun ilgi ve coşkuyla karşılandı.

9bc34339 cf5c 4db1 9406 b173a00124f3

Çeşitli mahalleri ziyaret eden Savaş, sivil toplum kuruluşları, esnaflar, iş insanları, muhtarlar, CHP ilçe yöneticileri ve vatandaşlarla bir araya geldiği toplantılarda HBB’nin yatırım ve hizmetlerine değinerek yeni dönemde hayata geçirecekleri projelerden bahsetti.

96f339de b93b 4e20 8bf8 90c024088c0d

MÜCADELE       31 Mart Yerel Seçimleri’ne yönelik sandık güvenliği uyarısında bulunan HBB Başkanı, "Haklı olmak yetmiyor, mücadele etmek de gerek. Çizelgelere son oyumuz işlenene kadar takip etmeliyiz. Tutanakları mutlaka temin edip saklamalıyız. Halk olarak sahte seçmenlere karşı uyanık olmalıyız. Sandıklara sahip çıkmalıyız” ifadeleriyle tüm vatandaşların bu konuda bilinçli olmaya ve hassas davranmaya davet etti.

8971f661 1681 4e74 bb18 9398ea29383d

KAYBETME KORKUSU      Hatay'ı birleştiren ve Hatay'da huzur ortamını sağlayan biri olduğunun altını çizen Savaş, “İktidar onlarca vaatte bulundu. Çoğunu gerçekleştiremeyince halkımız da artık bu vaatlere kanmıyor. Umutlandırarak oy alamayacağını anlayan iktidar şimdi de korkutarak oy alma derdine düştü. Hatay'a gelen iktidarın her temsilcisi tehdit ve korkutmayla geliyor. Bunun sebebi ise kendilerinin daha önceki seçimleri Büyükşehirde kaybetmiş olmaları ve önümüzdeki seçimleri de kaybetme korkusudur. Korkuyla bizi sandıkta teslim almaya çalışıyorlar. 31 Mart'ta halkımız gerekli cevabı verecektir” açıklamalarında bulundu.

8c8e4a99 f519 456c 9b3e 37061ae88d82

Belediye Başkanlığı dönemlerinde ilçeye yapılan alt ve üstyapı çalışmalarında önemli yol kat ettiklerini ileten Savaş, “14 ilçemiz gibi Payas'mıza da eşit ve adil bir şeklide hizmet ettik. Payas sahil yolunu ve sahilde 35 dönümlük güzel bir park yaptık. Şu anda da altyapısını yenileyip güçlendirdiğimiz bölgelerde beton asfalt serimi yaptığımız 2 önemli yol çalışmamız devam ediyor. Uluslararası kurumlardan temin ettiğimiz kredilerle de bu yaz Payas'ın içme suyu, su deposu ve atık su sorununu tamamen çözmek için çalışmalara başlayacağız. Genel bütçeden Hatay'a ayrılan paydan ilçemize de ayıracağız. Dedikodu ve fitne değil, hizmet üreterek huzur ve kardeşlik ortamı yarattık” dedi.

Savaş, konuşmalarında sık sık Hatay'ın jeopolitik ve jeostratejik önemine değinerek Hatay’da istihbarat birimleri ve elemanlarının yoğun çalışmalar yürüttüğüne, Hatay'da millî kimlik taşıyan birinin kazanmasının da istenilmediğine dikkat çekti. 

7c0d51b5 16df 48f4 8326 00818e27b898

PROJE TANITIM TOPLANTISI 11 MART’TA

Hatay'ın tüm master planını 3 önemli üniversite ve yüzlerce akademisyenle hazırladıklarını müjdeleyen Başkan Savaş, tüm Hataylıların davet edileceği tanıtım toplantısının ise 11 Mart’ta yapılacağı bilgisini paylaştı.

76824833 2373 44bf ae14 f15505756fe7

Savaş, ayrıca Payas CHP Seçim Ofisininin açılışına da katılarak partililere birlik beraberlik ve dayanışma vurgusu yaptı.

Başkan’a ziyaretlerinde; CHP İl Başkanı Hakan Tiryaki, Önceki Dönem CHP Milletvekili İsmet Tokdemir, CHP İlçe Başkanı Erdinç Keskin, CHP Payas Belediye Başkan Adayı Mehmet Yılmaz, CHP Dörtyol Belediye Başkan Adayı Bahadır Amaç ve CHP Belen Belediye Başkan Adayı Mehmet Çelik eşlik etti.


 
ÖNTÜRK: HATAY’IMIZI HAK ETTİĞİ HİZMETLERLE BULUŞTURACAĞIZ

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, Hatay’ın 10 yıldır kavuşamadığı hizmetlere gerçek belediyecilik ile kavuşacağını söyledi. 

91583cd7 6d32 4141 bf0f d93ddc10dbe9

Erzin ilçesinde Hatay Milletvekili Kemal Karahan, Cumhur İttifakı Erzin Belediye Başkan Adayı Erhan Akı, ilçe teşkilatlarının da katılımıyla STK temsilcileri muhtarlar ve muhtar adaylarıyla kahvaltıda bir araya gelen Öntürk, mevcut HBB yönetiminin geride kalan 10 yılda Hatay’ı 50 yıl geriye götürdüğünü ifade etti. 

Hatay’ın değişime ihtiyacı olduğunu kaydeden Öntürk; “Hatay’ımızı hak ettiği gerçek belediyecilik ile buluşturmak için son 29 gün. Erzin’e Mehmet Öntürk sözü veriyorum. Genelde Hatay’ımızı özelde Erzin’i 5 yılda  büyükşehire yakışan hizmetlerle buluşturacağız” dedi. 

f373a96f d3b8 435f a05a 345caca1d66a

MEVCUT HBB YÖNETİMİ SINIFTA KALMIŞTIR

Erzin’de haziruna hitap eden Öntürk; “Mevcut HBB yönetimi Hatay’ı çukura, çamura, bozuk yol ve altyapıya, susuzluğa ve hizmetsizliğe mahkum etmiştir. Miadı çoktan dolan mevcut zihniyet Hataylıların gözünde sınıfta kalmıştır. Hatay, birlikte büyükşehir statüsü kazandığı illerden geride kalan 10 yılda adeta 50 yıl geriye gitmiştir. Biz gerçek belediyecilik hizmetlerimiz ile bu açığı 5 yılda kapatacağız. Hatay’ın su, yol, altyapı sorunu kalmayacak. Mevcut yönetim 31 Mart’ta sandığa gömülecek ve Hatay tarihinin kara bir lekesi olarak kalacaklardır. Biz hayal kuranlarız. Biz hayalleri gerçekleştirenleriz. İnananlar ve inandıkları yolda dosdoğru yürüyenler her işi başarır” şeklinde konuştu.

ecace806 d237 4b0c adbb 169631519e67

Öntürk, tüm vatandaşlardan Erzin Belediye Başkanlığı seçiminde Erhan Akı’ya, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde de kendisine destek istedi.


İçişleri Bakanı Yerlikaya, Hatay'da seçim iletişim merkezi açılışında konuştu

Hatay'da seçim iletişim merkezi açılışında konuşan İçişleri Bakanı Yerlikaya,"Bizim ittifakımız, Cumhur İttifakı'mız, hesabi bir ittifak değildir. Bizim birlikteliğimiz, bizim kutlu dava yürüyüşümüz hasbidir, millet, devlet, birlik beraberlik, Türkiye içindir" dedi.

AA 20240302 33868035 33868028 ICISLERI BAKANI YERLIKAYA HATAYDA SECIM ILETISIM MERKEZI ACILISINDA KONUSTU

Yerlikaya, Erzin ilçesinde Cumhur İttifakı Seçim İletişim Merkezi açılışında, vatandaşlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletti.

Milletten aldıkları güçle, gece gündüz demeden çalıştıklarını aktaran Yerlikaya, "Organize suç örgütü denen sözüm ona suç işlemekte güya kibirlenenlere, zehir tacirlerine, şu düzensiz göç ve buna vesile olan göçmen kaçakçısı organizatörlerine ve bütün suç türlerine karşı kahraman güvenlik birimlerimiz ve mülki idari amirlerimizle beraber canla başla çalışıyoruz. Allah'ın izniyle çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Yerlikaya, 31 Mart'taki seçimlere kısa bir süre kaldığına işaret ederek, şöyle devam etti: "Biz Türkiye'yi büyük ve güçlü Türkiye yapma idealiyle liderimiz Sayın Cumhurbaşkanı'mız ve ittifakımızla beraber emin adımlarla, inançla, kararlılıkla yürürken aslında bu yürüyüş, bu kalkınmanın başladığı yeri hiçbir zaman unutmadık. Büyük ve güçlü Türkiye, kalkınma, refahın ilk adımları yerelde başlıyor."

AA 20240302 33868035 33868029 ICISLERI BAKANI YERLIKAYA HATAYDA SECIM ILETISIM MERKEZI ACILISINDA KONUSTU

Cumhur İttifakı'nın Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Öntürk'e destek isteyen Bakan Yerlikaya, Öntürk'ün seçimi kazanarak gerçek belediyecilik ruhunu vatandaşlara göstereceğine yürekten inandıklarını söyledi.

Erzin ilçesini de Cumhur İttifakı'nın Erzin Belediye Başkan adayı Erhan Akı'ya emanet ettiklerini belirten Yerlikaya, "Bizim ittifakımız, Cumhur İttifakı'mız, hesabi bir ittifak değildir. Bizim birlikteliğimiz, bizim kutlu dava yürüyüşümüz hasbidir, millet, devlet, birlik beraberlik, Türkiye içindir" dedi.

Açılışın ardından Adana-Hatay Otoyolu'ndaki jandarma kontrol noktasını ziyaret eden Yerlikaya, jandarma personelleriyle bir süre sohbet edip fotoğraf çektirdi.

İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ömer Ersever'den bilgi alan Yerlikaya, ayrıca kontrol noktasındaki sürücülerle bir süre sohbet edip araçlarda bulunan çocuklara oyuncak hediye etti.

Yerlikaya, Payas ilçesinde Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'ndeki esnafı da ziyaret etti.

Daha sonra külliyede vatandaşlarla buluşan Yerlikaya, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan'ın davetiyle bir araya geldiklerini söyledi.

Payaslıların çok şanslı olduğunu belirten Yerlikaya, Payas Belediye Başkanı Altan'ın gönülden gönüle, gerçek ve sosyal belediyeciliği çok güzel yaptığını kaydetti.


EĞİTİM İŞ: LAİKLİKLE YAŞAYACAĞIZ, CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞATACAĞIZ

Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyetin en önemli devrimlerinden birinin 100 yıl önce bugün 3 Mart 1924'te gerçekleştirdiğine ilişkin açıklama yapan Eğitim İş, "Bu tarihte Halifelik, Şeriye ve Evkaf Vekâleti ile Erkân-ı Harbiye Vekâleti kaldırılmış, Osmanlı hanedanı mensupları yurtdışına çıkartılmış ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretim Birliği Yasası) kabul edilmiştir. Söz konusu devrim yasaları ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal, laik ve bilimsel temellere dayanan çağdaş bir devlet olarak yapılanması sağlanmıştır" denildi.

image0 9

LAİKLİK        Ulusal egemenlik ile bağdaşmayan ve toplumsal gelişmenin önünde engel olan çağdışı kurumların kaldırılmış, devletin ve toplumsal düzenin akla ve bilime dayalı ilkelerce düzenlenmesinin yolunun açıldığını, böylece de “sultanın kulu”nun yerini cumhuriyetin özgür yurttaşı“ümmet toplumu”nun yerini ise “modern ulus” aldığını ifade eden Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu Adına Mustafa GünalTevhid-i Tedrisat Kanunu ile çağdışı eğitim kurumlarının kapatılırken, bütün eğitim kurumlarının da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlandığını hatırlattı.

Günal, "Böylece eğitim, devletin temel görevlerinden biri haline getirildi. Her zaman gıpta ile bakılan 'fikri hür, vicdanı hür' Cumhuriyet kuşakları böylelikle yetiştirildi. Ancak 100 yıl sonra, iktidarda bulunan AKP’nin eğitim alanındaki uygulamaları, Cumhuriyet atılımlarını tasfiye etmeye, eğitimimizin temel niteliklerini değiştirmeye yöneliktir. Açık açık dindar ve kindar nesiller yetiştirmek istediğini söyleyen bir siyasi oluşumun 21 yıllık iktidarı süresince, eğitimde laikliğe dair tüm kazanımlar ve öğeler saldırıya uğramıştır" ifadesini kullandı.

Çağdaş eğitimcilerin baskıya maruz kalıp, sayıları artırılan din derslerinde tek bir dinin, onun bir mezhebinin anlatısının hakim kılındığını, öğrenciler ve öğretmenlerin de dini etkinliklere mecbur bırakıldığına değinen Günal, "MEB’in kitaplarındaki görsellerde bile dini mesajlar verilir hale gelmiştir. Dernek/vakıf maskesi takmış tarikatlar MEB’in protokolleriyle eğitimde cirit atarken, imam hatiplerin sayısı günden güne artırılmış devletin tüm imkanları onlar için seferber edilmiştir. Sıbyan mektepleri kurulur, yurdun dört bir yanında ‘medrese öğrencileri’ yürüyüşleri düzenlenir olmuştur. İktidar, yurt açmayarak, eğitimdeki sınav basamaklarına yetecek eğitimi dahi devlet okullarında vermeyerek dolaylı olarak tarikat yurt ve etüt merkezlerini beslemektedir" dedi.

image1 3

Eğitim-İş'in tüzüğünde yer alan, "Atatürk ilke ve devrimleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin laiklik ilkesi üzerinde yükseldiğinin bilinciyle, laiklik ilkesinin korunmasına büyük önem verir. Kişilerin inanç ve vicdan özgürlüklerini savunurken, dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanmalarını ya da baskı altına alınmalarını da kabul edilemez bulur. Bu nedenle de ülkede yaşayan herkesin çağdaş, bilimsel, laik, demokratik, eşit, parasız ve nitelikli eğitim hakkı olduğunu savunur ve bu hakkın yaşama geçirilmesi için mücadele eder" görüşüne de yer verilen açıklamada, "Laik eğitimin ve laik toplumun çok daha önem kazandığı bu süreçte, Eğitim-İş olarak, öğretim birliğine son vererek, medrese-mektep ikilemini günümüze taşımak isteyen bu anlayışa karşı, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetimizin kazanımlarına, ülke bütünlüğüne, laik, bilimsel, demokratik, eşitlikçi ve parasız eğitime sahip çıkmaya devam edeceğiz; LAİKLİKLE YAŞAYACAĞIZ, CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞATACAĞIZ!"


İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Hatay'daki yol yapım çalışmalarını inceledi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Hatay'daki Erzin-Dörtyol arasındaki 11,5 kilometrelik yol çalışmasında incelemelerde bulundu.

AA 20240302 33866816 33866812 ICISLERI BAKANI ALI YERLIKAYA HATAYDAKI YOL YAPIMINDA INCELEMELERDE BULUNDU 1

Yerlikaya, inceleme sırasında yaptığı açıklamada, bu yolun uzun zamandan beri nitelik olarak arzu edilen düzeyde olmadığını söyledi.

Bakanlıklarının finansmanında, bu yolda sıcak asfaltla bir çalışma başlattıklarını belirten Yerlikaya, kısa zamanda burayı tamamlayacaklarını dile getirdi.

Yerlikaya, İsali Mahallesi'nde bir köprü meselesi olduğunu ve onun da çözümü için Hatay Valisi Mustafa Masatlı'ya konuyu emanet ettiklerini söyledi.

Erzin'e hükümet konağı sözlerinin de olduğunu hatırlatan Yerlikaya, "Projemiz belli, inşallah en kısa zamanda buranın ihale sürecini tamamlayacağız, kaynak sorunumuz yok. Öyle tahmin ediyoruz ki en geç 8-10 ay içerisinde burayı yapacağız" dedi.

AA 20240302 33866816 33866815 ICISLERI BAKANI ALI YERLIKAYA HATAYDAKI YOL YAPIMINDA INCELEMELERDE BULUNDU

Yerlikaya, emniyet binasının da ihalesinin yapıldığını anlattı.

Hatay'daki 6 Şubat 2023'teki depremleri hatırlatan Yerlikaya, depremzedeler için konut yapımlarının sürdüğünü, hak sahiplerine anahtarlarını teslim etmeye devam ettiklerini dile getirdi.

Yerlikaya, deprem konutlarının yanı sıra valilik, kaymakamlık, emniyet binalarını da yapmakta kararlı olduklarını ifade etti.

İncelemelerde Yerlikaya'ya Hatay Valisi Mustafa Masatlı da eşlik etti.

Bakan Yerlikaya, daha sonra Erzin Kaymakamlığını ziyaret ederek Kaymakam Onur Özaydın ile basına kapalı görüştü, ardından Kurtuluş Caddesi ve İstiklal Mahallesi'nde esnafla bir araya geldi.