reklam1

 

reklam1

HABERLER

2024 EPİK SANAT TİYATROSU'NDAN ÇALIŞMA

6 Şubat 2023 depremlerinin ardından toparlanan 2024 Epik Sanat Tyatrosu, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde akan zaman doğrultusunda çalışmalarını kaldıkları yerden devam edeceklerini paylaştı.
 
Screenshot 2024 03 26 00 49 41 516 com.instagram.android
Epik Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Gökhan Altunöz yaptığı yazılı açıklamada; "Hareket lazım, zaman akıyor. Ses lazım, söylediklerimiz duyulmuyor. Duygu lazım, ruhumuz katılaşıyor. Heyecan lazım, hayatımız monotonlaşıyor. İsyan lazım, insanlar tepkisizleşiyor. Makineleşen tek tip sürüler topluluğuna dönüşüyor. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır; o yüzden konuşmayı da, isyanı da, kötülüğün kaynağını da öğrenmek lazım. Çalışmak, hayatta kalmak, yaşlanmak yetmez. Zorluklara, beklenmedik olumsuzluklara, doğanın acımasızlığına, adaletsizliğe  göğüs germek için her zaman tetikte olmak lazım. Bundan dolayıdır ki hayatta her an prova lazım, her an oyun lazım ve her an tiyatro lazım" ifadesinde bulundu.
Screenshot 2024 03 26 00 52 37 289 com.instagram.android
İlk insanın hayatta kalmak ve hayatına kalite katmak için diğer sanatlarla birlikte tiyatroyu kullandığına da dikkat çeken Altunöz, "Hayatta kalma ve hayata kalite katma kaygısı şüphesiz devam ediyor. Hayat her geçen gün bu gerçeği yüzümüze tokat gibi çarpıyor. Buna gerçekten hazırlıklı mıydık? Doğayla, adaletsizliklerle, nefsimizle, kötülüklerle gerçekten baş edebiliyor muyduk? Bunun mücadelesini vermek istiyorsak tiyatroyu görmeliyiz. İlk insan gibi, atalarımız gibi. Çünkü hiçbir teknolojik alet yokken tiyatro vardı. Çünkü malzemesi insandı. İnsan oldu mu tiyatro yapılır. Makyaj, dekor, kostüm hiçbiri olmasa da olur. İki insan olsun yeter. Şimdi diyeceksiniz ki 'her yer yıkılmış, dağılmış, umutsuzluk diz boyu, karamsarlık, belirsizlik, terk edilmişlik, yalnız bırakılmışlık... şimdi tiyatronun zamanı mı?" sorularına da yererek, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Cevap veriyorum: Evet, asıl şimdi zamanı. Çünkü asıl şimdi umuda ihtiyacımız var. Çünkü asıl şimdi güzel günlerin provasına ihtiyacımız var. Hadi! Tiyatro yap, Tiyatro izle, Tiyatroyu ayakta alkışla!"