reklam1

 

reklam1

HABERLER

YILMAZ: SÖZ VERDİK ANTAKYA’MIZI AYAĞA KALDIRACAĞIZ

6 Şubat depremlerinde en çok hasar gören ve neredeyse kentin büyük bir bölümünün yıkıldığı Antakya'yı yeniden ayağa kaldıracaklarının sözünü veren Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, yerel bir televizyon kanalında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 

cdb9bcbb 87fe 4d39 baee 30e02959c56b

Binlerce yıllık kadim şehir Antakya’yı yeniden ayağa kaldırmak için gece gündüz demeden çalıştıklarını kaydeden Başkan Yılmaz, devlet-millet dayanışması ile kısa süre içerisinde şehri tüm bölümleriyle ayağa kaldıracaklarını söyledi. Antakya’ya 5 yılda çok sayıda kalıcı hizmet kazandırdıklarını kaydeden Başkan Yılmaz, pandemi sürecinden başlayarak deprem ve sonrası da dahil 5 yıllık periyotta gerçekleşen hizmetlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Göreve geldiği günden bu yana yaptıkları çalışmaları sıralayan Yılmaz, 190 parkın 130’unun tamamen yenilendiğini, parklarda güneş enerjisi ile aydınlatma hizmetinin yapıldığını,  parklarda kullanılan tüm bitkilerin de belediye bünyesinde üretildiğini belirterek, "Tarihi Uzun Çarşı dış cephe yenileme, tek tip tabela uygulamasına geçildi. Ancak depremde yarıda kaldı. Tarihi yerlerin restorasyon işlerini yapacaktık" dedi. Esnafa destek amacıyla tabela vergisinde harçlarda %80 indirim yaptık. Deprem sonrasında ücretsiz hale getirdik. Nikah ücretlerinde de büyük indirim yaptık. 192 bin gıda kolisi, 73 bin haneye sıcak yemek, giyim yardımı, sabah çorba ikramları yapıldı. 379 adet akülü araç, 391 adet tekerlekli sandalye teslim edildi. 330 bin yemek, 231 bin çorba dağıtımı yapıldı. 3500 taziye çadırı hizmeti yapıldı. Sokak hayvanlarımıza yem, mama, barınma desteği verildi” 

SPORTİK, KÜLTÜREL VE TİCARİ ALANLAR KAZANDIRDIK 

Spora, sanata, el emeği ürünlere ve eğitime destek verdiklerini ifade eden Başkan İzzettin Yılmaz; “Paralimpik şampiyon Sümeyye Boyacı kızımızın adını verdiğimiz yüzme havuzu yaptık. Burada 4 bin depremzede çocuğumuza kurs verdik" ifadesinde bulundu.

Deprem döneminde Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardımları özenle vatandaşlara ulaştırdıklarına da değinen Başkan Yılmaz; “6 Şubat’ta kaybettiğimiz tüm canlara Allah’tan rahmet diliyorum. İlk önce barınma ihtiyacı vardı. Kurumlardan gelen 125 bin çadırı dağıttık. Gelen yardımlardan 22.500 battaniye dağıttık. 22.500 yatak dağıttık. 22.500 yastık. 12 bin ısıtıcı, 8500 tencere takımı dağıttık. 168.900 gıda kolisi dağıttık. Gıda kolilerinin tamamı gelen yardımlardan oluştu. Ülkemizin dört bir yanından gelen yardımlarla oluştu. 490 bin hijyen paketi dağıttık. 8.895.600 litre su dağıttık, devam ediliyor. 175 bin litre yakıt dağıtımı yaptık. 8500 litre jeneratör için benzin dağıttık. 123 ton odun 1500 odun sobası dağıttık.1300 mutfak tüpü dağıttık. 7800 adet piknik tüpü, 180 bin adet kıyafet dağıttık. 110 bin çift iç çamaşırı, 180 jeneratör, 230 bin tanker su kesilen alanlarda su dağıtımı, 152.600 adet vidanjör hizmeti gerçekleştirdik. 184 bin kanal açma hizmeti gerçekleştirdik. 73 bin paket çocuk bezi dağıttık. 112 bin kutu mama dağıttık. 3450 kğ köpek maması, 2300 kğ kedi maması dağıttık. Yardım gönderen herkese binlerce kez teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

ÜMİTSİZ DEĞİLİZ, ŞEHRİMİZİ YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ

Antakya’yı yeniden ayağa kaldırma konusunda kararlı ve ümitli olduklarını belirten Başkan Yılmaz; “Her gün şehirdeyim. Çarşıları, konteyner kentleri ziyaret ediyorum. Her gittiğimiz yerde çok duygulanıyorum. İnsanlarımızın hep beraber ayağa kalkacağız demeleri beni çok duygulandırıyor. Cumhurbaşkanımızın yardımlarıyla kentimizi ayağa kaldıracağız. Hiç ümitsiz değiliz, çünkü biz Antakyalıyız. Bu şehir çok kez yıkıldı, daha iyisi yapıldı. Biz de söz veriyoruz evlerimizi dirençli olarak yapıp çarşılarımızı yeniden açacağız” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.