DEFNE İLÇESİNE GÖRMEKLİ ATATÜRK ANITI

Defne Belediyesi tarafından Defne ilçesi Uğur Mumcu Meydanında yaptırılan Atatürk Anıtı törenle açıldı.

Açılış törenine; CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, CHP İl Başkanı H. Ramiz Parlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Nihad Matkap, HBB Başkanvekili Adnan Özkaya, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, Hatay Barosu Başkanı H. Cihat Açıkalın, Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, HBB Daire Başkanları, CHP Antakya ve Defne İlçe Başkanları, Defne Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar ve yurttaşlar katıldı.

Heykeltraş Yüksek Mimar Pınar Öktem Doğan’a yaptırılan Kardeşlik Anıtı açılış töreni; saygı duruşu ve HBB bandosu eşliğinde İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Heykelle ilgili bilgi veren Heykeltraş Yüksek Mimar Pınar Öktem Doğan, Defne Uğur Mumcu Alanı’nda bulunan kent meydanına yerleştirilen Atatürk Anıtı’nın önemine değinerek, “M.Ö. 300’den günümüze yaşamış en önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Cumhuriyet döneminde en zorlu dönemeçlerden geçmiş, çok uzun yıllar boyunca zengin kültür mozaiğini bozmadan farklılıkları sevgi ve hoşgörü temelinde bir araya getirerek birlikte yaşamayı başarmış, barışı simgeleyerek tüm dünyaya örnek olmuş topraklardayız. Defne’nin merkezi Uğur Mumcu Meydanı’nın ortasında yükselecek olan bu Anıt Defne’nin tüm değerlerini ayrı ayrı anlatmakta ve bu değerler üzerinde göklere yükselen güçlü ölçeklerde büyük bir enerji barındırmaktadır” dedi.

Yerleştirileceği alanda büyük kitabelerin ilk görselinde M.Ö. döneminden bugüne kadar yaşamış olan medeniyetler mozaiğini, ikinci görselde Cumhuriyet döneminde yaşanan kahramanlıkları, acıları ve zaferleri, üçüncü görselde de çok kültürlülüğün ve barış kentinin anlatımını izleyiciye aktaran ve bu anlatımları yazıt alanlarıyla güçlendirerek açıklayan kaidenin tam ortasındaki boşlukta var olan ışık ile tüm bu bileşenlerden gücünü alan  geleceğin aydınlığını temsil ettiğini ifade eden Doğan, “Her rölyefin başlangıcında var olan kolonlar farklı medeniyetleri temsil ederken aynı zamanda sağlam temeller üzerine kurulmuş Cumhuriyeti vurgulamaktadırlar. Eserin kenti tanımlayan görseller ve kolonlar üzerinde göklere yükselen aşkın bölümünde ise Atatürk, onu tek başına statik kılan heykel anlayışı yerine ileri düşüncelerini anlatan halkıyla birlikte güçlenen haliyle tasarlanmıştır. Üç farklı heykelin Atatürk’ün çevresinde ileriye yürüyüşü başarılı bir geleceğe eğitimle, sevgiyle üreterek kol kola çıkabileceğimizi, bu toplum bilinci içinde var olabileceğimizi ve asırlardır böyle yaşamayı başarmış olan Defne’yi anlatmaktadır” ifadesini kullandı.

Atatürk’ün “Bir vatanın sahibi olmanın yolu o topraklarda yaşanmış tarihi olayları bilmek, doğmuş uygarlıkları tanımak ve sahip olmaktan geçer” sözünü de hatırlatan Doğan, eserin gelecekte yeni nesillere Defne’nin en önemli değerlerini anlatacağını, eserin de var olan kültürlerin, barışın ve sevginin heykeli olacağını sözlerine ekledi.

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel’in “Defne halkımıza hayırlı olsun” dileğinin ardından açılış kurdelası protokol üyeleri tarafından kesilirken, güvercinler ve balonlar da uçuruldu. Anıt açılışının ardından davetlilerin anıt önünde anı fotoğrafları çektirmesi dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Top