VALİ RAHMİ DOĞAN’DAN EXPO 2021 HATAY’A TAM NOT

Hatay'ın turizm, ticaret gibi bir çok sektörüne katkı sağlayacak Expo 2021 Hatay Projesinin Antakya kanadındaki çalışmaları yerinde inceleyen Hatay Valisi Rahmi Doğan, kapılarını 10 Aralık tarihinde Medeniyetler Bahçesi temasıyla tüm dünyaya açacak olan çalışmaların belli bir aşamaya getirilmesini memnuniyetle karşıladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile birlikte Kisecik bölgesindeki alanı gezen Vali Doğan, yapılan hazırlıkları yerinde görürken çalışmaların son durumu hakkında bilgi aldı. Başkan Savaş, 220 dönümlük arazide yürütülen çalışmalarda gelinen son noktayı Vali Doğan ile paylaştı.

Kültür ve sanat sokağından amfi tiyatroya, biyolojik göletten arkeoparka, bitki müzesinden Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye aday mozaiğe kadar tüm yerleşkeleri Vali Doğan’a anlatan Savaş, inşa çalışmalarının yüzde 97’lik kısmının tamamlandığını ifade ederek, "Kültür sanat sokağında, 21 ünitede, mozaik, ipekçilik, cam üfleme, yakma resim gibi Hatay’a ait el sanatları yer alacak. Bu arada ulusal mutfaklar Antakya’daki, uluslararası mutfaklar da İskenderun’daki alanda yer alacak" ifadesini kullandı.

EXPO ALANLARI YAŞAYACAK

Söz konusu alanın kültür, sanat, eğlence ve fuar merkezi olarak Hatay’a ve bölgeye uzun yıllar hizmet edeceğini Vali Doğan’a aktaran Lütfü Savaş, "Şehre yeni bir yaşam alanı kazandırıyoruz. Bu alanın yıllarca Hatay'a hizmet vermesi için çaba gösteriyoruz" dedi.

Geçtiğimiz yıl kentte yaşanan orman yangınlarını incelemek için helikopterle inceleme yaparken, Expo alanını da görme imkanı bulduğunu belirten Vali Doğan, o tarihten bugüne büyük aşama kaydedildiğini dile getirdi.

EXPO alanlarının canlı kalmasının Hatay'ın sosyo-ekonomik yapısına katkı sağlayacağını, konser, tiyatro, fuar ve festivallerin artık çadır yerine yerleşik bir yerde yapılmasının şehir için büyük kazanım olacağını ifade eden Vali Doğan, aynı zamanda EXPO alanına ulaşım için yapılan dönel kavşağın ve devamındaki yolun da güzel ve sağlıklı olduğunu belirtti.

Başkan Savaş, Hatay’ın EXPO ile neler kazanacağını, EXPO’yu yapmalarındaki amaçlarının ne olduğunu Vali Doğan’a detaylı şekilde açıkladı.

Hatay’ın fidan üretiminde ilk sıralarda yer almasına rağmen pazarlamada geri kaldığını belirten Savaş, EXPO’nun hem bitki ve çiçek üretimi yapan vatandaşlara hem de şehir ekonomisine büyük kazanç sağlayacağını ifade etti.

AMFİ TİYATRO STANDART ÜSTÜ

EXPO alanındaki amfi tiyatronun standartlar üstünde yapıldığını belirtip, projenin her yönüyle çok değerli olduğunu ifade eden Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Burada güzel etkinlikler yapılarak şehrimize, yöremize ve bölgemize ciddi katkı sağlanacağını düşünüyorum. Sadece EXPO sürecinde değil EXPO sonrasında da yaşayabilir ve yaşanabilir olması için planlama yapılmış. Bölgemizdeki el sanatlarından çiftçimizin ürettiğinin pazarlanmasına kadar alanlar oluşturulmuş. Çok güzel bir amfi tiyatro yapılmış. Bu ilimizin için bir ihtiyaçtı. Burada konserler, festivaller, tiyatrolar ve etkinlikler yaparak bu alanları doldurmamız lazım.  Çocuklarımızın buraya geldiği zaman keyifli vakit geçirebilmesi için güzel mekânlar oluşturulmuş” dedi.

Projenin yapım ve tanıtım çalışmalarında etkin ve özverili çalışmalar yürüten Başkan Lütfü Savaş’ın çabalarını takdirle karşıladığını belirten Vali Doğan, "Hatay Valiliği olarak Belediyemizin her türlü çalışmasının yanındayız. Gayretlerine destek veriyoruz. Buradaki çalışmayı da memnuniyetle karşıladım. Başkanımıza ve ekip arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum. Heyecanla 10 Aralık’ı bekliyoruz. Pandeminin bitmesiyle birlikte bu alanları doldurup taşırmak istiyoruz” diyerek, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

VİZYONUMUZU GENİŞ TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Lütfü Savaş da Vali Doğan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sayın Valimize teşriflerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Hep birlikte Hatay’ın geleceği için çalışıyoruz. İnanıyorum ki Hatay’ın geleceği için güzel projelerde birlikte olmaya devam edeceğiz. İnşallah Hatay’ımız bu makûs talihini yenecek. Savaş sonrası Orta Doğu’ya örnek olacak. Barışa da katkı sağlayacak. Ticarete, turizme ve insanlarımızın gelişimine katkı sağlayacak. Vizyonumuzu geniş tutmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

 

 

Top