“ATATÜRK VE AYASOFYA” KİTABI ÇIKTI

Tarihçi-yazar Mustafa Solak “ATATÜRK VE AYASOFYA” kitabını neden yazdığını şöyle açıklıyor:

“24 Kasım 1934 Bakanlar Kurulu Kararı, Atatürk'ün imzası ve dönemin yöneticileri ile ilgili iddialar ortaya atıldı. Çoğu uydurma, yalan, çarpıtma olan bu iddialara yanıt vermek zorunluluk oldu. Hele ki bu iddiaların Cumhuriyeti ve Atatürk’ü hedef alması, beni bu çalışmaya yönlendirdi.

Belki Ayasofya, ibadete açıldığı için artık iftira, çarpıtma şeklinde iddialar ortaya atılmayacaktır, diye düşünülebilir ama kimi kesimin Cumhuriyet ve Atatürk ile hesaplaşması bitmediği için iftiralar, uydurmalar ve çarpıtmalar sürüyor ve sürecekte. Araştırmamda gördüm ki 1934 tarihli kararı alan Atatürk, başbakan, bakanlar ve kimi yöneticiler hakkındaki asılsız iddialara yanıt veren kitap düzeyinde herhangi bir çalışmayla karşılaşmadım. Kimi kitaplarda Ayasofya’ya ilgili iddialara yanıt verilmekle beraber iddiaların çoğunu içermiyor.

Bu kitabın amacı yalanlara, çarpıtmalara karşı tarihsel gerçekleri ortaya koymak ama daha önemlisi Ayasofya üzerinden Atatürk’e yönelik saldırıların önüne geçerek Cumhuriyeti savunmak.”

Hem yeni çıkan “Atatürk ve Ayasofya” kitabını hem de diğer kitaplarını imzalı edinmek için yazarın aşağıdaki sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

https://twitter.com/karahuseyinler?s=09

 

 

Top